Order of Play

2014 SONY OPEN DAILY ORDER OF PLAY

Sunday, March 30, 2014

Stadium
11:45 am

[WC] Martina Hingis (SUI) / Sabine Lisicki (GER) vs [2] Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) WTA
2:30 pm
[1] Rafael Nadal (ESP) vs [2] Novak Djokovic (SRB) ATP

Saturday, March 29, 2014

Stadium
1:00 pm

[1] Serena Williams (USA) vs [2] Na Li (CHN) WTA
[1] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) vs Juan Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) ATP

Friday, March 28, 2014

Stadium
12:45 pm

[WC] Martina Hingis (SUI) / Sabine Lisicki (GER) vs [5] Cara Black (ZIM) / Sania Mirza (IND) WTA
Not Before 3:00 pm
[20] Kei Nishikori (JPN) vs [2] Novak Djokovic (SRB) ATP
Not Before 7:00 pm
[1] Rafael Nadal (ESP) vs [7] Tomas Berdych (CZE) ATP
[8] Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) vs [2] Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) WTA

Thursday, March 27, 2014

Stadium
1:00 pm

[1] Serena Williams (USA) vs [4] Maria Sharapova (RUS) WTA
Not Before 3:00 pm
[22] Alexandr Dolgopolov (UKR) vs [7] Tomas Berdych (CZE) ATP
7:00 pm
[1] Rafael Nadal (ESP) vs [12] Milos Raonic (CAN) ATP
Not Before 9:00 pm [10] Dominika Cibulkova (SVK) vs [2] Na Li (CHN) WTA

Court 1
2:00 pm

[WC] Ryan Harrison (USA) / Jack Sock (USA) vs Juan Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) ATP
Not Before 4:15 pm [1] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) vs [8] Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) ATP

Wednesday, March 26, 2014

Stadium
10:50 am

Anabel Medina Garrigues (ESP) / Yaroslava Shvedova (KAZ) vs [WC] Martina Hingis (SUI) / Sabine Lisicki (GER) WTA
Not Before 1:00 pm
[10] Dominika Cibulkova (SVK) vs [3] Agnieszka Radwanska (POL) WTA
Not Before 3:00 pm
[6] Andy Murray (GBR) vs [2] Novak Djokovic (SRB) ATP
Not Before 7:00 pm
[11] Caroline Wozniacki (DEN) vs [2] Na Li (CHN) WTA
Not Before 9:00 pm
[5] Roger Federer (SUI) vs [20] Kei Nishikori (JPN) ATP

Grandstand
1:00 pm

Juan Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) vs [2] Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) ATP
[4] Kveta Peschke (CZE) / Katarina Srebotnik (SLO) vs [5] Cara Black (ZIM) / Sania Mirza (IND) WTA
Not Before 4:30 pm
[6] Daniel Nestor (CAN) / Nenad Zimonjic (SRB) vs [WC] Ryan Harrison (USA) / Jack Sock (USA) ATP

Tuesday, March 25, 2014

Stadium
11:00 am

[16] Tommy Robredo (ESP) vs [2] Novak Djokovic (SRB) ATP
Not Before 1:00 pm
[4] Maria Sharapova (RUS) vs [8] Petra Kvitova (CZE) WTA
[6] Andy Murray (GBR) vs [11] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) ATP
[5] Roger Federer (SUI) vs [9] Richard Gasquet (FRA) ATP
Not Before 7:30 pm
[1] Serena Williams (USA) vs [5] Angelique Kerber (GER) WTA
Not Before 9:00 pm
[1] Rafael Nadal (ESP) vs [14] Fabio Fognini (ITA) ATP

Grandstand
11:00 am

[20] Kei Nishikori (JPN) vs [4] David Ferrer (ESP) ATP
Not Before 12:30 pm
[3] Stanislas Wawrinka (SUI) vs [22] Alexandr Dolgopolov (UKR) ATP
[12] Milos Raonic (CAN) vs [LL] Benjamin Becker (GER) ATP
[10] John Isner (USA) vs [7] Tomas Berdych (CZE) ATP
Not Before 5:00 pm
[1] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) vs [5] David Marrero (ESP) / Fernando Verdasco (ESP) ATP

Court 1
12:00 noon

[WC] Sorana Cirstea (ROU) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs [WC] Martina Hingis (SUI) / Sabine Lisicki (GER) WTA
Not Before 1:00 pm
Feliciano Lopez (ESP) / Max Mirnyi (BLR) vs [8] Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) ATP
[8] Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) vs [WC] Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) WTA
Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS) vs [2] Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) WTA

Monday, March 24, 2014

Stadium
11:00 am

[4] Maria Sharapova (RUS) vs [19] Kirsten Flipkens (BEL) WTA
[1] Serena Williams (USA) vs [Q] Coco Vandeweghe (USA) WTA
[3] Stanislas Wawrinka (SUI) vs Edouard Roger-Vasselin (FRA) ATP
[1] Rafael Nadal (ESP) vs Denis Istomin (UZB) ATP
Not Before 7:30 pm
[10] John Isner (USA) vs [18] Nicolas Almagro (ESP) ATP
Not Before 9:00 pm
[29] Venus Williams (USA) vs [10] Dominika Cibulkova (SVK) WTA

Grandstand
11:00 am

[12] Milos Raonic (CAN) vs Guillermo Garcia-Lopez (ESP) ATP
[22] Alexandr Dolgopolov (UKR) vs [LL] Dusan Lajovic (SRB) ATP
Not Before 3:00 pm
[12] Ana Ivanovic (SRB) vs [8] Petra Kvitova (CZE) WTA
Roberto Bautista Agut (ESP) vs [14] Fabio Fognini (ITA) ATP
Joao Sousa (POR) vs [7] Tomas Berdych (CZE) ATP

Court 1
11:00 am

[23] Ekaterina Makarova (RUS) vs [5] Angelique Kerber (GER) WTA
Not Before 12:30 pm
[Q] Aljaz Bedene (SLO) vs [LL] Benjamin Becker (GER) ATP
Elina Svitolina (UKR) vs [3] Agnieszka Radwanska (POL) WTA
[15] Carla Suarez Navarro (ESP) vs [2] Na Li (CHN) WTA
Varvara Lepchenko (USA) vs [11] Caroline Wozniacki (DEN) WTA

Court 2
11:00 am

[4] Kveta Peschke (CZE) / Katarina Srebotnik (SLO) vs Darija Jurak (CRO) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) WTA
[3] Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) vs Feliciano Lopez (ESP) / Max Mirnyi (BLR) ATP
[6] Daniel Nestor (CAN) / Nenad Zimonjic (SRB) vs Robin Haase (NED) / Jonathan Marray (GBR) ATP
Not Before 5:00 pm
[1] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) vs Oliver Marach (AUT) / Dmitry Tursunov (RUS) ATP
Julien Benneteau (FRA) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) vs [2] Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) ATP

Court 7
12:00 noon

Kimiko Date-Krumm (JPN) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) vs Anabel Medina Garrigues (ESP) / Yaroslava Shvedova (KAZ) WTA Not Before 2:00 pm Julia Goerges (GER) / Anna-Lena Groenefeld (GER) vs [2] Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) WTA

Sunday, March 23, 2014

Stadium
11:00 am

Madison Keys (USA) vs [2] Na Li (CHN) WTA
Not Before 1:00 pm [6] Andy Murray (GBR) vs [32] Feliciano Lopez (ESP) ATP
[5] Roger Federer (SUI) vs [Q] Thiemo de Bakker (NED) ATP
[WC] Casey Dellacqua (AUS) vs [29] Venus Williams (USA) WTA
Not Before 7:30 pm
[17] Sloane Stephens (USA) vs [11] Caroline Wozniacki (DEN) WTA
Not Before 9:00 pm [31] Andreas Seppi (ITA) vs [4] David Ferrer (ESP) ATP

Grandstand
11:00 am

[WC] Marcos Baghdatis (CYP) vs [11] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) ATP
Not Before 1:00 pm [32] Elena Vesnina (RUS) vs [3] Agnieszka Radwanska (POL) WTA
[22] Alize Cornet (FRA) vs [10] Dominika Cibulkova (SVK) WTA
[15] Grigor Dimitrov (BUL) vs [20] Kei Nishikori (JPN) ATP
Not Before 5:00 pm [WC] Ryan Harrison (USA) / Jack Sock (USA) vs Eric Butorac (USA) / Raven Klaasen (RSA) ATP

Court 1
11:00 am

[7] Rohan Bopanna (IND) / Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs Juan Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) ATP
Not Before 12:30 pm
[16] Tommy Robredo (ESP) vs Julien Benneteau (FRA) ATP
[17] Kevin Anderson (RSA) vs [9] Richard Gasquet (FRA) ATP
Varvara Lepchenko (USA) vs Ajla Tomljanovic (CRO) WTA
Not Before 5:00 pm Lukasz Kubot (POL) / Robert Lindstedt (SWE) vs [5] David Marrero (ESP) / Fernando Verdasco (ESP) ATP

Court 2
11:00 am

Barbora Zahlavova Strycova (CZE) vs Elina Svitolina (UKR) WTA
Not Before 12:30 pm [15] Carla Suarez Navarro (ESP) vs [24] Kaia Kanepi (EST) WTA
Lukas Rosol (CZE) / Horacio Zeballos (ARG) vs [8] Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) ATP
Janette Husarova (SVK) / Iveta Melzer (CZE) vs [WC] Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) WTA

Court 7
12:00 noon

Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS) vs Monica Niculescu (ROU) / Klara Zakopalova (CZE) WTA
[8] Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) vs Vania King (USA) / Jie Zheng (CHN) WTA

Saturday, March 22, 2014

Stadium
11:00 am

[3] Stanislas Wawrinka (SUI) vs Daniel Gimeno-Traver (ESP) ATP
Not Before 1:00 pm
[1] Serena Williams (USA) vs Caroline Garcia (FRA) WTA
[10] John Isner (USA) vs Donald Young (USA) ATP
Not Before 4:30 pm
[4] Maria Sharapova (RUS) vs [26] Lucie Safarova (CZE) WTA
Not Before 8:00 pm
[1] Rafael Nadal (ESP) vs Lleyton Hewitt (AUS) ATP
Not Before 9:30 pm [Q] Coco Vandeweghe (USA) vs [16] Samantha Stosur (AUS) WTA

Grandstand
11:00 am

[12] Ana Ivanovic (SRB) vs [20] Flavia Pennetta (ITA) WTA
Stephane Robert (FRA) vs [7] Tomas Berdych (CZE) ATP
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) vs [23] Gael Monfils (FRA) ATP
Sam Querrey (USA) vs [18] Nicolas Almagro (ESP) ATP
Not Before 5:00 pm
[12] Milos Raonic (CAN) vs [Q] Jack Sock (USA) ATP

Court 1
11:00 am

Edouard Roger-Vasselin (FRA) vs [25] Marin Cilic (CRO) ATP
[19] Jerzy Janowicz (POL) vs Roberto Bautista Agut (ESP) ATP
[22] Alexandr Dolgopolov (UKR) vs Jarkko Nieminen (FIN) ATP
Yen-Hsun Lu (TPE) vs [13] Tommy Haas (GER) ATP
Not Before 5:00 pm
[1] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA) vs [PR] Colin Fleming (GBR) / Ross Hutchins (GBR) ATP

Court 2
11:00 am

Tsvetana Pironkova (BUL) vs [5] Angelique Kerber (GER) WTA
[Q] Donna Vekic (CRO) vs [8] Petra Kvitova (CZE) WTA
[19] Kirsten Flipkens (BEL) vs [14] Sabine Lisicki (GER) WTA
[WC] Ryan Harrison (USA) vs [LL] Benjamin Becker (GER) ATP
Denis Istomin (UZB) vs [29] Dmitry Tursunov (RUS) ATP

Court 6
12:30 pm

Darija Jurak (CRO) / Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs Daniela Hantuchova (SVK) / Arantxa Parra Santonja (ESP) WTA
Feliciano Lopez (ESP) / Max Mirnyi (BLR) vs Treat Huey (PHI) / Dominic Inglot (GBR) ATP
Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU) vs Julien Benneteau (FRA) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) ATP

Court 7
11:00 am

[9] Sara Errani (ITA) vs [23] Ekaterina Makarova (RUS) WTA
[26] Gilles Simon (FRA) vs Joao Sousa (POR) ATP
[Q] Lukas Lacko (SVK) vs [14] Fabio Fognini (ITA) ATP
[27] Vasek Pospisil (CAN) vs [Q] Aljaz Bedene (SLO) ATP

Court 8
11:00 am

Lukasz Kubot (POL) / Robert Lindstedt (SWE) vs Federico Delbonis (ARG) / Juan Monaco (ARG) ATP
[1] Su-Wei Hsieh (TPE) / Shuai Peng (CHN) vs Kimiko Date-Krumm (JPN) / Barbora Zahlavova Strycova (CZE) WTA
Kevin Anderson (RSA) / Mahesh Bhupathi (IND) vs [2] Alexander Peya (AUT) / Bruno Soares (BRA) ATP
[WC] Garbine Muguruza (ESP) / Carla Suarez Navarro (ESP) vs [3] Sara Errani (ITA) / Roberta Vinci (ITA) WTA

Court 9
11:00 am

Mariusz Fyrstenberg (POL) / Marcin Matkowski (POL) vs [8] Michael Llodra (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) ATP
Anabel Medina Garrigues (ESP) / Yaroslava Shvedova (KAZ) vs Timea Babos (HUN) / Jelena Jankovic (SRB) WTA
Not Before 2:00 pm
Marina Erakovic (NZL) / Petra Martic (CRO) vs [2] Ekaterina Makarova (RUS) / Elena Vesnina (RUS) WTA
[6] Daniel Nestor (CAN) / Nenad Zimonjic (SRB) vs Jamie Murray (GBR) / John Peers (AUS) ATP

Friday, March 21, 2014

Stadium
11:00 am

Alisa Kleybanova (RUS) vs [2] Na Li (CHN) WTA
Not Before 1:00 pm
[5] Roger Federer (SUI) vs Ivo Karlovic (CRO) ATP
Jeremy Chardy (FRA) vs [2] Novak Djokovic (SRB) ATP
Not Before 5:00 pm
Romina Oprandi (SUI) vs [3] Agnieszka Radwanska (POL) WTA
Not Before 8:00 pm
Anna Schmiedlova (SVK) vs [29] Venus Williams (USA) WTA
Not Before 9:30 pm
[6] Andy Murray (GBR) vs Matthew Ebden (AUS) ATP

Grandstand
11:00 am

Teymuraz Gabashvili (RUS) vs [4] David Ferrer (ESP) ATP
[7] Jelena Jankovic (SRB) vs Varvara Lepchenko (USA) WTA
[15] Grigor Dimitrov (BUL) vs Albert Montanes (ESP) ATP
Julien Benneteau (FRA) vs [21] Ernests Gulbis (LAT) ATP
Not Before 5:00 pm
Adrian Mannarino (FRA) vs [11] Jo-Wilfried Tsonga (FRA) ATP

Court 1
11:00 am

Alejandro Gonzalez (COL) vs [9] Richard Gasquet (FRA) ATP
[16] Tommy Robredo (ESP) vs [Q] Dominic Thiem (AUT) ATP
[6] Simona Halep (ROU) vs [WC] Casey Dellacqua (AUS) WTA
Marinko Matosevic (AUS) vs [20] Kei Nishikori (JPN) ATP
Not Before 5:00 pm
Monica Puig (PUR) vs [11] Caroline Wozniacki (DEN) WTA

Court 2
11:00 am

Yvonne Meusburger (AUT) vs [10] Dominika Cibulkova (SVK) WTA
Elina Svitolina (UKR) vs [18] Eugenie Bouchard (CAN) WTA
[WC] Martina Hingis (SUI) / Sabine Lisicki (GER) vs [6] Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Safarova (CZE) WTA
[Q] Thiemo de Bakker (NED) vs [28] Fernando Verdasco (ESP) ATP
[17] Sloane Stephens (USA) vs [Q] Zarina Diyas (KAZ) WTA

Court 6
11:00 am

[7] Rohan Bopanna (IND) / Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) vs [PR] Simone Bolelli (ITA) / Fabio Fognini (ITA) ATP
Liezel Huber (USA) / Lisa Raymond (USA) vs Vania King (USA) / Jie Zheng (CHN) WTA
[WC] Kirsten Flipkens (BEL) / Ana Ivanovic (SRB) vs Janette Husarova (SVK) / Iveta Melzer (CZE) WTA
Lukas Rosol (CZE) / Horacio Zeballos (ARG) vs Nicolas Almagro (ESP) / Guillermo Garcia-Lopez (ESP) ATP
Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) vs Oliver Marach (AUT) / Dmitry Tursunov (RUS) ATP

Court 7
11:00 am

[17] Kevin Anderson (RSA) vs Horacio Zeballos (ARG) ATP [22] Alize Cornet (FRA) vs Andrea Petkovic (GER) WTA
[31] Daniela Hantuchova (SVK) vs Madison Keys (USA) WTA
[WC] Ryan Harrison (USA) / Jack Sock (USA) vs [WC] Deiton Baughman (USA) / Martin Redlicki (USA) ATP
[24] Philipp Kohlschreiber (GER) vs [WC] Marcos Baghdatis (CYP) ATP

Court 8
11:00 am

[13] Roberta Vinci (ITA) vs Barbora Zahlavova Strycova (CZE) WTA
[30] Florian Mayer (GER) vs Ivan Dodig (CRO) ATP
Christina Mchale (USA) vs [24] Kaia Kanepi (EST) WTA
Jiri Vesely (CZE) vs [32] Feliciano Lopez (ESP) ATP
[3] Ivan Dodig (CRO) / Marcelo Melo (BRA) vs Julian Knowle (AUT) / Vasek Pospisil (CAN) ATP

Court 9
11:00 am
[32] Elena Vesnina (RUS) vs Alison Riske (USA) WTA
Ajla Tomljanovic (CRO) vs [30] Garbine Muguruza (ESP) WTA
[31] Andreas Seppi (ITA) vs Radek Stepanek (CZE) ATP
[15] Carla Suarez Navarro (ESP) vs Chanelle Scheepers (RSA) WTA
Monica Niculescu (ROU) / Klara Zakopalova (CZE) vs [Alt] Sharon Fichman (CAN) / Megan Moulton-Levy (USA) WTA

Court 10
11:00 am

[8] Raquel Kops-Jones (USA) / Abigail Spears (USA) vs Kristina Mladenovic (FRA) / Flavia Pennetta (ITA) WTA
Robin Haase (NED) / Jonathan Marray (GBR) vs Marin Cilic (CRO) / Lukas Dlouhy (CZE) ATP
[4] Kveta Peschke (CZE) / Katarina Srebotnik (SLO) vs Svetlana Kuznetsova (RUS) / Samantha Stosur (AUS) WTA
[WC] Sorana Cirstea (ROU) / Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs Alicja Rosolska (POL) / Silvia Soler-Espinosa (ESP) WTA
Marcel Granollers (ESP) / Marc Lopez (ESP) vs Juan Sebastian Cabal (COL) / Robert Farah (COL) ATP

Thursday, March 20, 2014

Stadium
11:00 am

Shuai Peng (CHN) vs [5] Angelique Kerber (GER) WTA
Federico Delbonis (ARG) vs [WC] Ryan Harrison (USA) ATP
Robin Haase (NED) vs Lleyton Hewitt (AUS) ATP
Not Before 5:00 pm
[1] Serena Williams (USA) vs Yaroslava Shvedova (KAZ) WTA
Not Before 7:30 pm
[4] Maria Sharapova (RUS) vs Kurumi Nara (JPN) WTA
Not Before 9:00 pm
Sam Querrey (USA) vs Sergiy Stakhovsky (UKR) ATP

Grandstand
11:00 am

[WC] Guido Pella (ARG) vs [Q] Jack Sock (USA) ATP
Edouard Roger-Vasselin (FRA) vs Igor Sijsling (NED) ATP
Paula Ormaechea (ARG) vs [8] Petra Kvitova (CZE) WTA
Carlos Berlocq (ARG) vs Donald Young (USA) ATP
Not Before 5:00 pm
Roberto Bautista Agut (ESP) vs [Q] Steve Johnson (USA) ATP

Court 1
11:00 am

Denis Istomin (UZB) vs Nicolas Mahut (FRA) ATP
[12] Ana Ivanovic (SRB) vs Lauren Davis (USA) WTA
Bradley Klahn (USA) vs Guillermo Garcia-Lopez (ESP) ATP
[9] Sara Errani (ITA) vs [Q] Patricia Mayr-Achleitner (AUT) WTA
Not Before 5:00 pm
Pablo Carreno Busta (ESP) vs Joao Sousa (POR) ATP

Court 2
11:00 am

[Q] Alex Bogomolov Jr. (RUS) vs Stephane Robert (FRA) ATP
[Q] Kiki Bertens (NED) vs [16] Samantha Stosur (AUS) WTA
[Q] Olga Govortsova (BLR) vs [20] Flavia Pennetta (ITA) WTA
Andre Begemann (GER) / Florian Mayer (GER) vs [5] David Marrero (ESP) / Fernando Verdasco (ESP) ATP
Eric Butorac (USA) / Raven Klaasen (RSA) vs [4] Leander Paes (IND) / Radek Stepanek (CZE) ATP

Court 6
11:00 am

[Q] Aljaz Bedene (SLO) vs [Q] Jimmy Wang (TPE) ATP Yen-Hsun Lu (TPE) vs Mikhail Kukushkin (KAZ) ATP
Vania King (USA) vs [26] Lucie Safarova (CZE) WTA

Court 7
11:00 am

[25] Sorana Cirstea (ROU) vs Tsvetana Pironkova (BUL) WTA
[28] Svetlana Kuznetsova (RUS) vs [Q] Donna Vekic (CRO) WTA
Bernard Tomic (AUS) vs Jarkko Nieminen (FIN) ATP
[19] Kirsten Flipkens (BEL) vs [Q] Virginie Razzano (FRA) WTA

Court 8
11:00 am

Daniel Gimeno-Traver (ESP) vs [WC] Karen Khachanov (RUS) ATP
[Q] Lukas Lacko (SVK) vs Kenny De Schepper (FRA) ATP
[WC] Nadia Petrova (RUS) vs [14] Sabine Lisicki (GER) WTA
[21] Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs [Q] Coco Vandeweghe (USA) WTA

Court 9
11:00 am

[WC] Rebecca Peterson (SWE) vs [23] Ekaterina Makarova (RUS) WTA
Oksana Kalashnikova (GEO) / Alisa Kleybanova (RUS) vs Chia-Jung Chuang (TPE) / Chanelle Scheepers (RSA) WTA
Caroline Garcia (FRA) vs [27] Klara Zakopalova (CZE) WTA

Court 10
12:00 noon

[7] Ashleigh Barty (AUS) / Casey Dellacqua (AUS) vs Alla Kudryavtseva (RUS) / Anastasia Rodionova (AUS) WTA
Lucie Hradecka (CZE) / Michaella Krajicek (NED) vs Julia Goerges (GER) / Anna-Lena Groenefeld (GER) WTA
Not Before 5:00 pm
Hao-Ching Chan (TPE) / Yung-Jan Chan (TPE) vs [5] Cara Black (ZIM) / Sania Mirza (IND) WTA

Wednesday, March 19, 2014

Stadium
11:00 am

Adrian Mannarino (FRA) vs Nikolay Davydenko (RUS) ATP
Jeremy Chardy (FRA) vs Juan Monaco (ARG) ATP
Not Before 3:00 pm Christina Mchale (USA) vs Jie Zheng (CHN) WTA
Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) vs Andrea Petkovic (GER) WTA
Not Before 7:30 pm
Santiago Giraldo (COL) vs [WC] Marcos Baghdatis (CYP) ATP
[WC] Anett Kontaveit (EST) vs Madison Keys (USA) WTA

Grandstand
11:00 am

Matthew Ebden (AUS) vs Lukasz Kubot (POL) ATP
[WC] Nadia Petrova (RUS) vs Urszula Radwanska (POL) WTA
Daniel Brands (GER) vs Radek Stepanek (CZE) ATP
[Q] Dominic Thiem (AUT) vs Lukas Rosol (CZE) ATP
Not Before 5:00 pm
Horacio Zeballos (ARG) vs [Q] David Goffin (BEL) ATP

Court 1
11:00 am

Shuai Zhang (CHN) vs Lauren Davis (USA) WTA
Not Before 12:30 pm
Marcel Granollers (ESP) vs Teymuraz Gabashvili (RUS) ATP
Julien Benneteau (FRA) vs [WC] Kyle Edmund (GBR) ATP
[Q] Paul-Henri Mathieu (FRA) vs Ivo Karlovic (CRO) ATP
Not Before 5:00 pm
Alison Riske (USA) vs [Q] Nadiya Kichenok (UKR) WTA

Court 2
11:00 am

Shuai Peng (CHN) vs Karolina Pliskova (CZE) WTA [Q]
Kiki Bertens (NED) vs [WC] Victoria Duval (USA) WTA
Alejandro Gonzalez (COL) vs [Q] Malek Jaziri (TUN) ATP
Ajla Tomljanovic (CRO) vs Kristina Mladenovic (FRA) WTA

Court 7
11:00 am

Michal Przysiezny (POL) vs Albert Montanes (ESP) ATP
[WC] Heather Watson (GBR) vs [Q] Virginie Razzano (FRA) WTA
Alejandro Falla (COL) vs Marinko Matosevic (AUS) ATP
[Q] Zarina Diyas (KAZ) vs Alexandra Cadantu (ROU) WTA

Court 8
11:00 am

Mona Barthel (GER) vs [WC] Rebecca Peterson (SWE) WTA
Victor Hanescu (ROU) vs [Q] Thiemo de Bakker (NED) ATP
Not Before 2:00 pm
[Q] Kimiko Date-Krumm (JPN) vs [Q] Donna Vekic (CRO) WTA
Jiri Vesely (CZE) vs Filippo Volandri (ITA) ATP

Court 9
11:00 am

[Q] Estrella Cabeza Candela (ESP) vs Vania King (USA) WTA
Paula Ormaechea (ARG) vs [Q] Katarzyna Piter (POL) WTA
[Q] Coco Vandeweghe (USA) vs Marina Erakovic (NZL) WTA
Monica Niculescu (ROU) vs Barbora Zahlavova Strycova (CZE) WTA

Court 10
11:00 am

Karin Knapp (ITA) vs [Q] Patricia Mayr-Achleitner (AUT) WTA
[Q] Shahar Peer (ISR) vs [Q] Olga Govortsova (BLR) WTA
[Q] Andrey Golubev (KAZ) vs Ivan Dodig (CRO) ATP
Yvonne Meusburger (AUT) vs Lourdes Dominguez Lino (ESP) WTA

Tuesday, March 18, 2014

Download the Order of Play for Tuesday, March 18

Grandstand
12:00 noon

Bethanie Mattek-Sands (USA) vs Elina Svitolina (UKR) WTA
Yaroslava Shvedova (KAZ) vs Francesca Schiavone (ITA) WTA
Monica Puig (PUR) vs Magdalena Rybarikova (SVK) WTA
Iveta Melzer (CZE) vs Alisa Kleybanova (RUS) WTA

Court 1
10:00 am

Ruben Bemelmans (BEL) vs Paul-Henri Mathieu (FRA) ATP
Not Before 11:30 am Caroline Garcia (FRA) vs [WC] Aleksandra Wozniak (CAN) WTA
Bojana Jovanovski (SRB) vs Romina Oprandi (SUI) WTA
Yanina Wickmayer (BEL) vs Varvara Lepchenko (USA) WTA
[WC] Indy de Vroome (NED) vs Anna Schmiedlova (SVK) WTA

Court 2
10:00 am
[1] Andrey Golubev (KAZ) vs Damir Dzumhur (BIH) ATP
Not Before 11:30 am Galina Voskoboeva (KAZ) vs Tsvetana Pironkova (BUL) WTA
Annika Beck (GER) vs Kurumi Nara (JPN) WTA
[WC] Casey Dellacqua (AUS) vs Stefanie Voegele (SUI) WTA
Silvia Soler-Espinosa (ESP) vs Chanelle Scheepers (RSA) WTA

Court 6
10:00 am [3] Johanna Larsson (SWE) vs [22] Donna Vekic (CRO) WTA
[4] Shahar Peer (ISR) vs Luksika Kumkhum (THA) WTA
[1] Jana Cepelova (SVK) vs Kiki Bertens (NED) WTA
[5] Virginie Razzano (FRA) vs Su-Wei Hsieh (TPE) WTA
[11] Kimiko Date-Krumm (JPN) vs [WC] Francoise Abanda (CAN) WTA

Court 7
10:00 am

[5] Benjamin Becker (GER) vs [24] Malek Jaziri (TUN) ATP
[6] Alex Bogomolov Jr. (RUS) vs [WC] Filip Krajinovic (SRB) ATP
[10] Victor Estrella Burgos (DOM) vs [13] Jack Sock (USA) ATP
Alex Kuznetsov (USA) vs Steve Johnson (USA) ATP
Coco Vandeweghe (USA) vs [16] Sharon Fichman (CAN) WTA

Court 8
10:00 am

[WC] Irina Khromacheva (RUS) vs [15] Katarzyna Piter (POL) WTA
[10] Petra Cetkovska (CZE) vs [20] Estrella Cabeza Candela (ESP) WTA
[9] David Goffin (BEL) vs [14] Jan-Lennard Struff (GER) ATP
Zarina Diyas (KAZ) vs [WC] Varvara Flink (RUS) WTA

Court 9
10:00 am

Jimmy Wang (TPE) vs Daniel Evans (GBR) ATP
[7] Dusan Lajovic (SRB) vs [15] Lukas Lacko (SVK) ATP
[8] Julia Goerges (GER) vs [13] Olga Govortsova (BLR) WTA
[8] Tobias Kamke (GER) vs [23] Aljaz Bedene (SLO) ATP

Court 10
10:00 am

Thiemo de Bakker (NED) vs [22] Evgeny Donskoy (RUS) ATP
[6] Patricia Mayr-Achleitner (AUT) vs Nastassja Burnett (ITA) WTA
Not Before 1:30 pm [12] Dominic Thiem (AUT) vs Peter Polansky (CAN) ATP
[7] Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs [23] Nadiya Kichenok (UKR) WTA


Monday, March 17, 2014

Download the Order of Play for Monday, March 17

Court 1
10:00 am

Damir Dzumhur (BIH) vs [17] Denis Kudla (USA) ATP
Daniel Evans (GBR) vs [16] Tim Smyczek (USA) ATP
[6] Alex Bogomolov Jr. (RUS) vs Tatsuma Ito (JPN) ATP
[WC] Marton Fucsovics (HUN) vs [13] Jack Sock (USA) ATP
Steve Johnson (USA) vs [18] Michael Russell (USA) ATP

Court 2
10:00 am

[4] Shahar Peer (ISR) vs Tadeja Majeric (SLO) WTA
[10] Petra Cetkovska (CZE) vs Mariana Duque-Marino (COL) WTA
[8] Julia Goerges (GER) vs Michelle Larcher de Brito (POR) WTA
[7] Mirjana Lucic-Baroni (CRO) vs Melanie Oudin (USA) WTA
[12] Alison Van Uytvanck (BEL) vs Coco Vandeweghe (USA) WTA

Court 3
10:00 am

[2] Somdev Devvarman (IND) vs Thiemo de Bakker (NED) ATP
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs [21] Jesse Huta Galung (NED) ATP
[WC] Filip Krajinovic (SRB) vs [20] Julian Reister (GER) ATP
Peter Polansky (CAN) vs [19] Peter Gojowczyk (GER) ATP
[11] Paolo Lorenzi (ITA) vs Alex Kuznetsov (USA) ATP

Court 4
10:00 am

Alla Kudryavtseva (RUS) vs [22] Donna Vekic (CRO) WTA
Luksika Kumkhum (THA) vs [24] Timea Babos (HUN) WTA
[2] Camila Giorgi (ITA) vs Zarina Diyas (KAZ) WTA
Su-Wei Hsieh (TPE) vs [18] Teliana Pereira (BRA) WTA
[11] Kimiko Date-Krumm (JPN) vs Anna Tatishvili (GEO) WTA

Court 5
10:00 am

Go Soeda (JPN) vs [22] Evgeny Donskoy (RUS) ATP
[5] Benjamin Becker (GER) vs Pierre-Hugues Herbert (FRA) ATP
Andrej Martin (SVK) vs [15] Lukas Lacko (SVK) ATP
[10] Victor Estrella Burgos (DOM) vs [WC] Deiton Baughman (USA) ATP
[8] Tobias Kamke (GER) vs [WC] Taro Daniel (JPN) ATP

Court 6
10:00 am

[3] Johanna Larsson (SWE) vs [WC] Ipek Soylu (TUR) WTA
Nastassja Burnett (ITA) vs [21] Mandy Minella (LUX) WTA
[1] Jana Cepelova (SVK) vs Andrea Hlavackova (CZE) WTA
[WC] Anastasia Pivovarova (RUS) vs [23] Nadiya Kichenok (UKR) WTA
Maryna Zanevska (UKR) vs [16] Sharon Fichman (CAN) WTA

Court 7
10:00 am

[1] Andrey Golubev (KAZ) vs Marius Copil (ROU) ATP
[4] Thomaz Bellucci (BRA) vs Ruben Bemelmans (BEL) ATP
[7] Dusan Lajovic (SRB) vs Ricardas Berankis (LTU) ATP
[12] Dominic Thiem (AUT) vs Rhyne Williams (USA) ATP
Wayne Odesnik (USA) vs [23] Aljaz Bedene (SLO) ATP

Court 8
10:00 am

[9] Julia Glushko (ISR) vs [WC] Irina Khromacheva (RUS) WTA
[6] Patricia Mayr-Achleitner (AUT) vs Magda Linette (POL) WTA
Kiki Bertens (NED) vsĀ  [17] Petra Martic (CRO) WTA
Shelby Rogers (USA) vs [13] Olga Govortsova (BLR) WTA
[5] Virginie Razzano (FRA) vs [WC] Naiktha Bains (AUS) WTA

Court 9
10:00 am

[3] Aleksandr Nedovyesov (KAZ) vs Jimmy Wang (TPE) ATP
Diego Sebastian Schwartzman (ARG) vs [24] Malek Jaziri (TUN) ATP
Illya Marchenko (UKR) vs [14] Jan-Lennard Struff (GER) ATP
[9] David Goffin (BEL) vs [WC] Elias Ymer (SWE) ATP

Court 10
10:00 am

Michaella Krajicek (NED) vs [15] Katarzyna Piter (POL) WTA
Yung-Jan Chan (TPE) vs [20] Estrella Cabeza Candela (ESP) WTA
[WC] Varvara Flink (RUS) vs [19] Misaki Doi (JPN) WTA
[WC] Francoise Abanda (CAN) vs [14] Anabel Medina Garrigues (ESP) WTA

Facebook

Twitter

Archives