Order of Play

2017 MIAMI OPEN DAILY ORDER OF PLAY

IMG_1947_stadium












ORDER OF PLAY – WEDNESDAY, MARCH 29, 2017

STADIUM start 10:45 am
WTA – A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP) vs [5] Y. Chan (TPE) / M. Hingis (SUI)

1:00 pm
WTA – [3] S. Halep (ROU) vs [10] J. Konta (GBR)

Not Before 3:00 pm
ATP – F. Fognini (ITA) vs [2] K. Nishikori (JPN)

7:00 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs [11] V. Williams (USA)

Not Before 9:00 pm
ATP – [5] R. Nadal (ESP) vs [13] J. Sock (USA)

GRANDSTAND start 11:00 am
WTA – G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN) or L. Arruabarrena (ESP) / C. Liang (CHN) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)

Not Before 1:00 pm
ATP – [PR] P. Petzschner (GER) / A. Peya (AUT) vs B. Baker (USA) / D. Nestor (CAN)
ATP – [6] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs [4] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
ATP – [3] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs M. Cilic (CRO) / N. Mektic (CRO)

ORDER OF PLAY – TUESDAY, MARCH 28, 2017

STADIUM start 11:00 am
ATP – F. Delbonis (ARG) vs [2] K. Nishikori (JPN)

Not Before 1:00 pm
WTA – [26] M. Lucic-Baroni (CRO) vs [2] Ka. Pliskova (CZE)
ATP – [5] R. Nadal (ESP) vs N. Mahut (FRA)
ATP – [4] R. Federer (SUI) vs [14] R. Bautista Agut (ESP)

Not Before 7:30 pm
WTA – [12] C. Wozniacki (DEN) vs L. Safarova (CZE)

Not Before 9:00 pm
ATP – [12] N. Kyrgios (AUS) vs [8] D. Goffin (BEL)

GRANDSTAND start 10:50 am
ATP – F. Fognini (ITA) vs D. Young (USA)
ATP – [13] J. Sock (USA) vs [Q] J. Donaldson (USA)
ATP – [10] T. Berdych (CZE) vs A. Mannarino (FRA)

Not Before 5:00 pm
ATP – [1] S. Wawrinka (SUI) vs [16] A. Zverev (GER)

COURT 1 start 1:00 pm
WTA – [3] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs [6] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ)
WTA – G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN) vs L. Arruabarrena (ESP) / C. Liang (CHN)
WTA – S. Kuznetsova (RUS) / K. Mladenovic (FRA) vs [4] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)
ATP – N. Monroe (USA) / J. Sock (USA) vs [7] I. Dodig (CRO) / M. Granollers (ESP)

ORDER OF PLAY – MONDAY, MARCH 27, 2017

STADIUM start 11:00 am
WTA – [15] B. Strycova (CZE) vs [2] Ka. Pliskova (CZE)

Not Before 1:00 pm
WTA – [6] G. Muguruza (ESP) vs [12] C. Wozniacki (DEN)
ATP – [4] R. Federer (SUI) vs [29] J. del Potro (ARG)
ATP – [18] J. Isner (USA) vs [16] A. Zverev (GER)

Not Before 7:30 pm
ATP – [1] S. Wawrinka (SUI) vs M. Jaziri (TUN)

Not Before 9:00 pm
WTA – [11] V. Williams (USA) vs [7] S. Kuznetsova (RUS)

GRANDSTAND start 11:00 am
ATP – [10] T. Berdych (CZE) vs [24] G. Muller (LUX)
ATP – [22] S. Querrey (USA) vs [14] R. Bautista Agut (ESP)

Not Before 3:00 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs [Q] R. Ozaki (JPN)
ATP – [12] N. Kyrgios (AUS) vs [17] I. Karlovic (CRO)

Not Before 5:00 pm
ATP – D. Schwartzman (ARG) vs [8] D. Goffin (BEL)

COURT 1 start 11:00 am
WTA – L. Safarova (CZE) vs [4] D. Cibulkova (SVK)
ATP – A. Mannarino (FRA) vs B. Coric (CRO)
WTA – [26] M. Lucic-Baroni (CRO) vs [WC] B. Mattek-Sands (USA)
WTA – [10] J. Konta (GBR) vs L. Arruabarrena (ESP)
WTA – [3] S. Halep (ROU) or [Q] A. Kontaveit (EST) vs [14] S. Stosur (AUS)

COURT 2 start 11:00 am
ATP – [6] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU)
ATP – B. Baker (USA) / D. Nestor (CAN) vs [2] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA)
WTA – [PR] A. Barty (AUS) / C. Dellacqua (AUS) vs [5] Y. Chan (TPE) / M. Hingis (SUI)
ATP – [1] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS) vs N. Monroe (USA) / J. Sock (USA)

COURT 7 start 1:00 pm
WTA – S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN) vs [4] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)
WTA-After Suitable Rest – [3] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)

ORDER OF PLAY SUNDAY, MARCH 26, 2017

STADIUM start 11:00 am
ATP – [25] F. Verdasco (ESP) vs [2] K. Nishikori (JPN)

Not Before 1:00 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs S. Rogers (USA)
WTA – [11] V. Williams (USA) vs [Q] P. Tig (ROU)
ATP – [5] R. Nadal (ESP) vs [26] P. Kohlschreiber (GER)

7:30 pm
WTA – [3] S. Halep (ROU) vs [Q] A. Kontaveit (EST)

Not Before 9:00 pm
ATP – [13] J. Sock (USA) vs J. Vesely (CZE)

GRANDSTAND start 11:00 am
WTA – [10] J. Konta (GBR) vs P. Parmentier (FRA)
ATP – [Q] J. Donaldson (USA) vs [3] M. Raonic (CAN)
ATP – B. Paire (FRA) vs D. Young (USA)
WTA – L. Arruabarrena (ESP) vs [8] M. Keys (USA)

Not Before 5:00 pm
ATP – [3] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS)

COURT 1 start 11:00 am
ATP – F. Delbonis (ARG) vs J. Struff (GER)
ATP – N. Mahut (FRA) vs G. Pella (ARG)
WTA – [Q] T. Townsend (USA) vs [7] S. Kuznetsova (RUS)
ATP – J. Chardy (FRA) vs F. Fognini (ITA)
WTA – [7] R. Atawo (USA) / H. Chan (TPE) vs S. Kuznetsova (RUS) / K. Mladenovic (FRA)

COURT 2 start 11:00 am
WTA – J. Goerges (GER) vs [Q] R. Ozaki (JPN)

Not Before 12:30 pm
WTA – [1] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE) vs A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)
WTA – S. Peng (CHN) vs [14] S. Stosur (AUS)
ATP – M. Cilic (CRO) / N. Mektic (CRO) vs J. Isner (USA) / S. Johnson (USA)
WTA – D. Jurak (CRO) / A. Rodionova (AUS) vs [6] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ)

COURT 7 start 11:00 am
ATP – P. Lorenzi (ITA) / J. Sousa (POR) vs [4] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)
WTA – A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)
ATP – G. Muller (LUX) / S. Querrey (USA) vs [7] I. Dodig (CRO) / M. Granollers (ESP)
ATP – [PR] P. Petzschner (GER) / A. Peya (AUT) vs A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)

ORDER OF PLAY – SATURDAY, MARCH 25, 2017

STADIUM start 11:00 am
ATP – [1] S. Wawrinka (SUI) vs H. Zeballos (ARG)

Not Before 1:00 pm
WTA – [6] G. Muguruza (ESP) vs [30] S. Zhang (CHN)
ATP – [4] R. Federer (SUI) vs [Q] F. Tiafoe (USA)

Not Before 4:30 pm
WTA – K. Flipkens (BEL) vs [4] D. Cibulkova (SVK)

8:00 pm
ATP – R. Haase (NED) vs [29] J. del Potro (ARG)

Not Before 9:30 pm
WTA – [19] A. Sevastova (LAT) or S. Cirstea (ROU) vs [12] C. Wozniacki (DEN)

GRANDSTAND start 11:00 am
WTA – [17] A. Pavlyuchenkova (RUS) vs [WC] B. Mattek-Sands (USA)
ATP – [22] S. Querrey (USA) vs [PR] T. Robredo (ESP)
ATP – [18] J. Isner (USA) vs [WC] T. Bellucci (BRA)
ATP – B. Coric (CRO) vs [6] D. Thiem (AUT)

Not Before 5:00 pm
ATP – [12] N. Kyrgios (AUS) vs D. Dzumhur (BIH)

COURT 1 start 11:00 am
ATP – [27] D. Ferrer (ESP) vs D. Schwartzman (ARG)
ATP – [10] T. Berdych (CZE) vs [WC] A. Rublev (RUS)
WTA – [5] A. Radwanska (POL) vs [26] M. Lucic-Baroni (CRO)
ATP – Y. Lu (TPE) vs [16] A. Zverev (GER)
WTA – [27] Y. Putintseva (KAZ) vs [2] Ka. Pliskova (CZE)
ATP – [3] B. Bryan (USA) / M. Bryan (USA) vs F. Martin (FRA) / M. Matkowski (POL)

COURT 2 start 11:00 am
WTA – [WC] A. Tomljanovic (CRO) vs L. Safarova (CZE)
ATP – [Q] D. King (BAR) vs [8] D. Goffin (BEL)
ATP – M. Jaziri (TUN) vs [31] F. Lopez (ESP)
ATP – [Q] M. Kukushkin (KAZ) vs [14] R. Bautista Agut (ESP)
ATP – J. Isner (USA) / S. Johnson (USA) vs [8] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP) 00

COURT 7 start 11:00 am
ATP – A. Seppi (ITA) vs [24] G. Muller (LUX)
ATP – [32] P. Lorenzi (ITA) vs A. Mannarino (FRA)
WTA – [15] B. Strycova (CZE) or J. Larsson (SWE) vs [Q] J. Cepelova (SVK)
ATP – A. Kuznetsov (RUS) vs [17] I. Karlovic (CRO)
WTA – K. Bertens (NED) / J. Larsson (SWE) vs [6] V. King (USA) / Y. Shvedova (KAZ)

COURT 8 start 11:00 am
ATP – T. Huey (PHI) / M. Mirnyi (BLR) vs [4] J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA)

Not Before 1:00 pm
WTA – O. Kalashnikova (GEO) / A. Muhammad (USA) vs [2] E. Makarova (RUS) / E. Vesnina (RUS)
ATP – D. Inglot (GBR) / F. Mergea (ROU) vs [2] P. Herbert (FRA) / N. Mahut (FRA)
ATP – A. Qureshi (PAK) / G. Simon (FRA) vs N. Monroe (USA) / J. Sock (USA)
WTA – [PR] A. Barty (AUS) / C. Dellacqua (AUS) vs M. Lucic-Baroni (CRO) / C. Vandeweghe (USA)

COURT 9 start 11:00 am
WTA – [8] A. Spears (USA) / K. Srebotnik (SLO) vs G. Dabrowski (CAN) / Y. Xu (CHN)
WTA – [WC] N. Osaka (JPN) / M. Puig (PUR) vs [4] A. Hlavackova (CZE) / S. Peng (CHN)
WTA-After Suitable Rest – [WC] A. Tomljanovic (CRO) / H. Watson (GBR) vs T. Babos (HUN) / A. Pavlyuchenkova (RUS)
ATP – A. Ramos-Vinolas (ESP) / F. Verdasco (ESP) vs [7] I. Dodig (CRO) / M. Granollers (ESP)

COURT 10 start 11:00 am
ATP – J. Rojer (NED) / H. Tecau (ROU) vs V. Troicki (SRB) / M. Venus (NZL)
ATP – [1] H. Kontinen (FIN) / J. Peers (AUS) vs J. Cabal (COL) / R. Farah (COL)
ATP – [6] L. Kubot (POL) / M. Melo (BRA) vs [PR] T. Haas (GER) / L. Pouille (FRA)
WTA – [7] R. Atawo (USA) / H. Chan (TPE) vs S. Stosur (AUS) / S. Zhang (CHN)

ORDER OF PLAY – FRIDAY, MARCH 24, 2017

STADIUM start 11:00 am
WTA – [3] S. Halep (ROU) vs N. Osaka (JPN)

Not Before 12:00 noon
[6] G. Muguruza (ESP) vs C. Mchale (USA) 06 23

Not Before 1:00 pm
ATP – K. Anderson (RSA) vs [2] K. Nishikori (JPN)
ATP – [5] R. Nadal (ESP) vs D. Sela (ISR)

Not Before 5:00 pm
WTA – [1] A. Kerber (GER) vs Y. Duan (CHN)

Not Before 8:00 pm
ATP – G. Pella (ARG) vs [9] G. Dimitrov (BUL)

Not Before 9:30 pm
WTA – [11] V. Williams (USA) vs [WC] B. Haddad Maia (BRA)

GRANDSTAND start 11:00 am
ATP – V. Troicki (SRB) vs [3] M. Raonic (CAN)

Not Before 12:00 noon
[WC] T. Bellucci (BRA) vs S. Robert (FRA)
WTA – V. Golubic (SUI) vs [8] M. Keys (USA)
ATP – [23] S. Johnson (USA) vs N. Mahut (FRA)
ATP – [13] J. Sock (USA) vs Y. Nishioka (JPN)

Not Before 5:00 pm
ATP – [25] F. Verdasco (ESP) vs [Q] E. Escobedo (USA)

COURT 1 start 11:00 am
ATP – [7] M. Cilic (CRO) vs J. Chardy (FRA)

Not Before 12:00 noon
A. Dolgopolov (UKR) vs M. Jaziri (TUN) 01
ATP – [15] P. Carreno Busta (ESP) vs F. Delbonis (ARG)
WTA – [10] J. Konta (GBR) vs [Q] A. Sasnovich (BLR)
ATP – D. Young (USA) vs [11] L. Pouille (FRA)
WTA – [Q] R. Ozaki (JPN) vs [16] K. Bertens (NED)

COURT 2 start 11:00 am
ATP – T. Fritz (USA) vs [26] P. Kohlschreiber (GER)
WTA – M. Minella (LUX) vs [7] S. Kuznetsova (RUS)
ATP – [28] M. Zverev (GER) vs [Q] J. Donaldson (USA)
WTA – [Q] P. Tig (ROU) vs [22] K. Mladenovic (FRA)
D. Thiem (AUT) / N. Zimonjic (SRB) vs A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)

COURT 7 start 11:00 am
WTA – [25] R. Vinci (ITA) vs [Q] T. Townsend (USA)

Not Before 12:00 noon
WTA – [13] E. Vesnina (RUS) vs [WC] A. Tomljanovic (CRO) 63 46 35
ATP – F. Fognini (ITA) vs [30] J. Sousa (POR)
ATP – [21] P. Cuevas (URU) vs B. Paire (FRA)
WTA – [WC] A. Barty (AUS) vs [14] S. Stosur (AUS)
ATP-After Suitable Rest – R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS) 57 12

COURT 8 start 11:00 am
ATP – J. Vesely (CZE) vs [19] A. Ramos-Vinolas (ESP)

Not Before 12:00 noon
[19] A. Sevastova (LAT) vs S. Cirstea (ROU) 66
WTA – [28] I. Begu (ROU) vs L. Arruabarrena (ESP)
WTA – [21] C. Garcia (FRA) vs S. Peng (CHN)
ATP – J. Struff (GER) vs [20] G. Simon (FRA)

COURT 9 start 11:00 am
WTA – P. Parmentier (FRA) vs [24] T. Babos (HUN)

Not Before 12:00 noon
[15] B. Strycova (CZE) vs J. Larsson (SWE)
WTA – [Q] A. Kontaveit (EST) vs [32] E. Makarova (RUS)
WTA – [20] C. Suárez Navarro (ESP) vs J. Goerges (GER)
WTA – S. Rogers (USA) vs [31] D. Kasatkina (RUS)

COURT 10 start 11:00 am
ATP – O. Marach (AUT) / M. Pavic (CRO) vs B. Baker (USA) / D. Nestor (CAN)
ATP – [5] R. Klaasen (RSA) / R. Ram (USA) vs [PR] P. Petzschner (GER) / A. Peya (AUT)
ATP-After Suitable Rest – D. Schwartzman (ARG) / H. Zeballos (ARG) vs M. Cilic (CRO) / N. Mektic (CRO)
ATP-After Suitable Rest – [WC] A. Rublev (RUS) / M. Ymer (SWE) vs P. Lorenzi (ITA) / J. Sousa (POR)
X. Knoll (SUI) / A. Krunic (SRB) vs S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN)

COURT 5 start 11:00 am
WTA – A. Groenefeld (GER) / K. Peschke (CZE) vs S. Errani (ITA) / M. Niculescu (ROU)

Not Before 12:30 pm
WTA – L. Hradecka (CZE) / K. Siniakova (CZE) vs [5] Y. Chan (TPE) / M. Hingis (SUI)

Not Before 1:30 pm
WTA-After Suitable Rest – [1] B. Mattek-Sands (USA) / L. Safarova (CZE) vs [WC] J. Jankovic (SRB) / T. Townsend (USA)
WTA-After Suitable Rest – [3] S. Mirza (IND) / B. Strycova (CZE) vs D. Schuurs (NED) / R. Voracova (CZE)
WTA – D. Jurak (CRO) / A. Rodionova (AUS) vs C. Mchale (USA) / A. Rosolska (POL)
ORDER OF PLAY – THURSDAY, MARCH 23, 2017

STADIUM start 11:00 am
WTA – [Q] M. Brengle (USA) vs [2] Ka. Pliskova (CZE)
ATP – M. Granollers (ESP) vs B. Coric (CRO)
ATP – [Q] F. Tiafoe (USA) vs K. Kravchuk (RUS)

Not Before 5:00 pm
WTA – L. Davis (USA) or [Q] V. Lepchenko (USA) vs [12] C. Wozniacki (DEN)

Not Before 7:30 pm
WTA – [6] G. Muguruza (ESP) vs C. Mchale (USA)

Not Before 9:00 pm
ATP – [WC] T. Bellucci (BRA) vs S. Robert (FRA)

GRANDSTAND start 11:00 am
ATP – N. Basilashvili (GEO) vs [PR] T. Robredo (ESP)
ATP – K. Khachanov (RUS) vs D. Schwartzman (ARG)
WTA – [5] A. Radwanska (POL) vs [Q] D. Vekic (CRO) or Q. Wang (CHN)
ATP – B. Tomic (AUS) vs [Q] M. Kukushkin (KAZ)

Not Before 5:00 pm
ATP – A. Dolgopolov (UKR) vs M. Jaziri (TUN)

COURT 1 start 11:00 am
ATP – A. Mannarino (FRA) vs [Q] B. Becker (GER)
WTA – [Q] V. Cepede Royg (PAR) vs [4] D. Cibulkova (SVK)
ATP – G. Elias (POR) vs H. Zeballos (ARG)
WTA – [Q] J. Cepelova (SVK) vs [18] C. Vandeweghe (USA)

Not Before 5:00 pm
ATP – J. Isner (USA) / S. Johnson (USA) vs [8] F. Lopez (ESP) / M. Lopez (ESP)

COURT 2 start 11:00 am
WTA – L. Safarova (CZE) vs [23] D. Gavrilova (AUS)
ATP – D. Dzumhur (BIH) vs H. Chung (KOR)
ATP – [WC] A. Rublev (RUS) vs F. Mayer (GER)
WTA – [WC] B. Mattek-Sands (USA) vs [9] E. Svitolina (UKR)
ATP – R. Bopanna (IND) / P. Cuevas (URU) vs [WC] N. Kyrgios (AUS) / M. Reid (AUS)

COURT 7 start 11:00 am
ATP – [WC] C. Ruud (NOR) vs Y. Lu (TPE)
WTA – S. Errani (ITA) vs [30] S. Zhang (CHN)
ATP – [Q] D. King (BAR) vs [Q] L. Lacko (SVK)
WTA – [13] E. Vesnina (RUS) vs [LL] M. Linette (POL) or [WC] A. Tomljanovic (CRO)
ATP – D. Thiem (AUT) / N. Zimonjic (SRB) vs A. Zverev (GER) / M. Zverev (GER)

COURT 8 start 11:00 am
WTA – K. Bondarenko (UKR) vs [26] M. Lucic-Baroni (CRO)
ATP – [Q] R. Albot (MDA) vs A. Seppi (ITA)
WTA – [17] A. Pavlyuchenkova (RUS) vs Y. Shvedova (KAZ)
ATP – D. Istomin (UZB) vs A. Kuznetsov (RUS)

Not Before 5:00 pm
WTA – [19] A. Sevastova (LAT) vs S. Cirstea (ROU) or M. Puig (PUR)

COURT 9 start 11:00 am
WTA – [29] A. Konjuh (CRO) vs K. Flipkens (BEL)
WTA – [27] Y. Putintseva (KAZ) vs C. Witthoeft (GER)
WTA-After Suitable Rest – D. Gavrilova (AUS) / J. Konta (GBR) vs S. Kuznetsova (RUS) / K. Mladenovic (FRA)
WTA – [15] B. Strycova (CZE) vs J. Larsson (SWE)
WTA – X. Knoll (SUI) / A. Krunic (SRB) vs S. Aoyama (JPN) / Z. Yang (CHN)

COURT 10 start 11:00 am
WTA – R. Olaru (ROU) / O. Savchuk (UKR) vs A. Klepac (SLO) / M. Martínez Sánchez (ESP)
ATP – F. Fognini (ITA) / R. Lindstedt (SWE) vs G. Muller (LUX) / S. Querrey (USA)

Not Before 2:00 pm
WTA – J. Goerges (GER) / J. Ostapenko (LAT) vs L. Arruabarrena (ESP) / C. Liang (CHN)
ATP – R. Haase (NED) vs [WC] M. Ymer (SWE)

Facebook

Twitter

Archives